Обрати сторінку

Історія кафедри романо-германської філології та зарубіжної літератури

Історія кафедри

Кафедра романо-германської філології та зарубіжної літератури поєднує освітні та наукові традиції трьох кафедр: кафедри германської філології, кафедри романської філології, кафедри світової літератури і класичної філології – які об’єднали свої зусилля для збереження якості підготовки фахівців. Кожна з цих кафедр має давню історію і відзначається значними здобутками у педагогічній сфері, а також видатними науковими досягненнями.
01 вересня 1965 року на філологічному факультеті Донецького державного університету була створена кафедра німецької і французької мов, яка вже у 1966 році була розділена на кафедру німецької мови та кафедру французької мови.
Кафедра німецької мови існувала з 1966 року, у 2000 році кафедра була перейменована на кафедру германської філології. З того часу кафедра є провідною у підготовці фахівців з німецької мови. Високий рівень підготовки фахівців досягається вмілим поєднанням професіоналізму з матеріальним і методичним забезпеченням навчального процесу. До послуг студентів добре обладнані навчальні аудиторії, комп’ютерний клас, широкий вибір художньої літератури, значний фонд аудіо- і відеозаписів. Наявність сучасного технічного обладнання позитивно впливає на якість навчального процесу, а відтак і на рівень фундаментальної та фахової підготовки студентів. 

Не випадково Інститут ім. Гете (Німеччина, м. Мюнхен), який займається розповсюдженням знань з німецької мови і культури в багатьох країнах світу і має свій філіал у Києві, відкрив при кафедрі два свої центри – Навчально-методичний центр та Центр вивчення німецької мови (до 2014 р.). Інститут ім. Гете також проводив на базі кафедри регіональні семінари. Фахівці з Німеччини – стипендіати Фонду Роберта Боша і Німецької служби академічних обмінів (DAAD) проводять заняття зі студентами з розмовної практики, домашнього читання та перекладу. Кращі студенти мають можливість на підставі тестування та конкурсу отримати від DAAD стипендію для навчання в одному з університетів Німеччини за своїм вибором. Навчально-матеріальні можливості і зусилля кваліфікованого колективу викладачів дають помітні результати. На всеукраїнських олімпіадах з німецької мови наші студенти вже традиційно займають призові місця. У 2003 – 2006 рр. цю олімпіаду проводила саме кафедра германської філології за дорученням Міністерства освіти і науки України. Студенти кафедри не тільки добре володіють німецькою мовою, але й мають умови для наукового пошуку. Вони завжди брали участь у всеукраїнських наукових студентських конференціях і отримували дипломи за кращі наукові повідомлення. Саме такими випускниками щорічно поповнюється і оновлюється професорсько-викладацький колектив кафедри. Випускники кафедри успішно здійснюють свою самостійну трудову діяльність. Вони викладають німецьку мову в школах, в середніх та вищих навчальних закладах, працюють перекладачами на фірмах, в банках та в державних установах не тільки в Україні, але й у багатьох інших країнах.

До 2014 р. добре згуртований колектив досвідчених і молодих викладачів очолював доктор філологічних наук, професор Каліущенко Володимир Дмитрович, під його керівництвом працювало 3 доктори наук, 10 кандидатів філологічних наук. Під час перехідних процесів з осені 2014 р. по літо 2021 р. обов’язки завідувачів кафедри виконували Данцл Л.С., Білецька О.В., Чоботар О.В.
Кафедра французької мови існувала з 1966 року. У 1996 році вона була перейменована на кафедру романських мов, а у 2004 – на кафедру романської філології. Відтоді ця кафедра стала провідною в Донецькому регіоні у підготовці висококваліфікованих спеціалістів з французької мови та ініціювала створення центру французької мови при Донецькому національному університеті. Мета центру – популяризація французької мови та культури у регіоні, проведення навчальних семінарів та різноманітних культурних заходів для викладачів і студентів. Склавши спеціальний іспит з французької мови, здобувачі отримували диплом, який відповідав стандартам дипломів у Франції. З 2002 по 2014 рр. на кафедрі викладали французьку як першу, іспанську мову як другу та італійську мову як третю іноземну мову, внаслідок чого кафедру й було перейменовано на кафедру романської філології.
Кафедра світової літератури і класичної філології (1997-2014 рр.) Донецького національного університету має чи не найдавнішу історію, оскільки розпочала свою діяльність ще з часів заснування Сталінського педагогічного інституту в 1937 р. (на той час це була кафедра російської та зарубіжної літератури історико-філологічного факультету). Кафедра завжди була забезпечена висококваліфікованими викладачами. Завідувачем кафедри 17 років був почесний доктор ДонНУ імені Василя Стуса, доктор філологічних наук, професор Михайло Григорович Сенів. На кафедрі функціонувала докторантура зі спеціальності 10.02.17 – порівняльно-історичне і типологічне мовознавство, стаціонарна і заочна аспірантура із таких спеціальностей: 10.01.04 – література зарубіжних країн, 10.02.17 – порівняльно-історичне і типологічне мовознавство; 10.02.15 – загальне мовознавство.
Після переміщення Донецького національного університету до м. Вінниця завідувачем вже об’єднаної кафедри романських мов і світової літератури став д. філол. н., проф. М. Г. Сенів, яку він очолював до 2018 року. У 2018-2019 рр. в.о. завідувача кафедри було обрано к. філол. н., доц. Компанець Т.М. З 2019 р. по 2022 р. в.о. завідувача кафедри була к. філол. н., ст. викладач Ігнатенко Д.Є.

Наразі виконуючим обов’язки завідувача кафедри романо-германської філології та зарубіжної літератури призначено к. філол. н.,  Ігнатенко Д.Є.