Обрати сторінку

Внутрішні партнери

Кафедра української філології і культури Донецького національного університету імені Василя Стуса активно співпрацює з провідними установами у галузі культури й мистецтва України: Національним художнім музеєм України (м. Київ), Міжнародним благодійним фондом «ІЗОЛЯЦІЯ. ПЛАТФОРМА КУЛЬТУРНИХ ІНІЦІАТИВ», Вінницьким обласним художнім музеєм, Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм, Вінницькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. К. А. Тімірязєва, відділом культури і туризму Калинівської РДА, Національним музеєм-заповідником «Битва за Київ у 1943 році».

Національний художній музей України (м. Київ), згідно з договором про співпрацю, щороку надає можливості для проходження навчальних практик студентів спеціальностей «Культурологія» та пропонує студентам спеціальностей «Культурологія» та  «Міжкультурна лінгвістика» навчальні екскурсії та різноманітні форми культурно-дозвіллєвої діяльності.

Серед основних форм співпраці кафедри української філології і культури з Вінницьким обласним художнім музеєм слід назвати: відвідування стаціонарних та пересувних виставок, майстер-класів, пленерів, тематичних лекцій, екскурсійних заходів. Вінницький обласний художній музей також є базою практик (музейної та виробничої практики (за фахом) для студентів спеціальності «Культурологія» Донецького національного університету імені Василя Стуса. Щороку студенти спеціальності «Культурологія» розробляють і проводять у залах Вінницького обласного художнього музею свої звітні екскурсії. Студенти стали учасниками, відвідувачами та слухачами: арт-акцій «Художня культура як складова формування сучасної особистості», відкритих лекцій співробітників музею (С. Бартка «Історія української ікони: канони, техніка та регіональні іконописні школи» та «Олександр Архипенко – творець українського модерну»; П. Медончака «Українські художники Закарпаття»), відвідали виставки  робіт  Івана Марчука «Голос моєї душі», Феодосія Гуменюка «Для моїх земляків з любов’ю», «Образ Шевченка. Сучасний погляд» з нагоди 205-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка, робіт Д. Власійчука «Молитва за Україну», «Етнокоди української ляльки-мотанки» подільської майстрині О. Золотарьової та ін. Також  студенти спеціальності «Культурологія» побували на пленері гончарів «ЦеГлина», що відбувся у Музеї гончарного мистецтва імені О. Луцишина (філія Вінницького обласного художнього музею) й зібрав гончарів з Вінницької, Одеської, Рівненської, Закарпатської областей. Неповторні враження залишилися від майстер-класу за гончарним колом, від можливості спробувати самому щось виліпити з глини, відчути її на дотик і поміркувати над тим, з якої сивої давнини дійшло до нас гончарське ремесло. Спільними зусиллями кафедри й співробітників музею організовуються круглі столи, дискусії з атуальних питань соціокультурної діяльності. Постійно напрацьовуються нові формати співробітництва кафедри з музеєм. На часі – здійснення спільних досліджень у рамках наукової ініціативної теми «Культурно-мовний простір Поділля: тенденції, проблеми, перспективи».

Інша установа, Міжнародний благодійний фонд «ІЗОЛЯЦІЯ. ПЛАТФОРМА КУЛЬТУРНИХ ІНІЦІАТИВ», також активно залучає студентів спеціальності «Культурологія» ДонНУ імені Василя Стуса до міжнародних та всеукраїнських мистецьких акцій, проведення кураторських екскурсій, воркшопів. «ІЗОЛЯЦІЯ» – це платформа сучасної культури, яка була заснована 2010 року в Донецьку та переїхала до Києва у 2014 після військового захоплення своєї території. «ІЗОЛЯЦІЯ» здійснює свою діяльність у трьох напрямах: у сфері мистецтва, освіти та проєктів, повʼязаних з активізацією української креативної спільноти. 24 вересня 2017 р. студенти спеціальності «Культурологія» відвідали культурний центр «ІЗОЛЯЦІЯ», де відбувалася виставка фотографій Крістофера Макоса «Доба Енді Воргола». 25 вересня 2017 р., перебуваючи у центрі «Ізоляція», студенти брали участь у майстер-класах з фотолабу (Валерій Мілосердов) та з графіки (Власенко Христина та Вінницька Олександра (майстерня «Нормальна графіка»). Також студент Михайло Розанов з 10 березня до 4 квітня 2018 р. був учасником проекту «American Arts Incubator in Ukraine» (креативна спільнота IZONE). Куратором цього проекту була американська медіа-мисткиня Тіара Рібо. У проекті брали участь 32 митці з усієї України. Результатом їхньої спільної роботи стало проведення виставки «Нові притоки / Emergent Tributaries». На виставці були представлені п’ять проектів («Павукотопія», «Острів Ї», «Пригорнули мене води до душі моєї», «Сесійна кімната», «Reconkiska»). Михайло Розанов з групою інших митців (Юрій Єфранов, Олена Клочко, Ярослав Костенко, Анастасія Лойко, Катерина Шиман, Krolikowski Art) працював над проєктом «Острів Ї».

Ще одним надійним партнером кафедри й однією з баз навчальних і виробничих практик є Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва. Студенти разом з викладачами кафедри  систематично відвідують бібліотеку, беруть участь в організації й проведенні культурно-освітніх заходів. Для колективу кафедри й студентства стало традицією відвідувати бібліотеку ім. К. А. Тімірязєва у Всеукраїнський День бібліотек. Ще одна традиція – щорічні екскурсії для студентів 1-го курсу, під час яких студенти знайомляться  з історією бібліотеки, її основними фондами та напрямами діяльності, актуальними проєктами. Студенти спеціальності «Культурологія», «Міжкультурна лінгвістика» постійно беруть участь у відкритих заходах, організаторами яких є співробітники Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, зокрема – у Стусівських читаннях, «Етноднях» тощо. У квітні 2019 року студенти 3-го курсу  спеціальності «Культурологія» під час виробничої практики взяли участь в організації «Етнодня», а студенти 1-го й 2-го курсів, у рамках музейної та виробничої практик, а також у рамках дисципліни «Етнокультурологія» разом з викладачами кафедри відвідали цей захід, поглибили знання про Великодні традиції Поділля й традиційні народні ремесла Вінниччини, поспілкувалися з народними майстринями й побачили їхні вироби. Також на базі бібліотеки розробляються курсові й магістерські проєкти.

Кафедра систематично працює над зміцненням і розширенням партнерських відносин з закладами освіти, науки й культури.