Обрати сторінку

Вебінари «Про що нам можуть розповісти сни»

Два вебінари «Про що нам можуть розповісти сни» організатор та доповідач Сидоренко Ж.В.

Про що нам можуть розповісти сни?

Усі, хто має звичку зранку згадувати сни, дивуватись незвичним сюжетам, зачаровуватись архаїчними символами та отримувати відповіді на хвилюючі запитання, погодяться з думкою психолога Ф. Перлза, котрий розглядав сновидіння як екзистенційні послання стосовно життєвої ситуації. Або ж, погодяться з його колегою З. Фрейдом, який, говорячи про сни, використовував величну метафору: «королівська дорога в несвідоме». Ті ж читачі, котрі зосереджують свою життєву енергію на світі зовнішніх подій, щовечора провалюються у стан небуття і прокидаються вранці «за будильником», навряд чи виявлять інтерес до цієї тематики. Вони радше погодяться із тезою біолога І. Павлова, про те що, сни є «небувалою комбінацією бувалих вражень».

Є ще одна категорія сновидців. Це ті, кого у снах жахають кошмари. Ось ці особи багато б віддали за можливість спати сном без сновидінь. Але й для них існує інший шлях. Він починається із простого питання: чому мені сняться ці сни? Але це лише перший крок до самопізнання.

Під час спілкування з аудиторією що цікавиться темою сновидінь я неодноразово чула запитання про сни, що повторюються. Так буває дуже часто коли несвідоме намагається щосили достукатись і повідомити нам про щось надзвичайно важливе….

Ми достеменно не знаємо де народжуються наші сни, в яких пластах нашого несвідомого знаходиться їх джерело. Людина – істота багатовимірна, і в той час коли ви бачите сновидіння, вас може закинути як на нижчі рівні свідомості, що пов’язують з тваринним світом, так і на високі, де з висоти пташиного польоту, можна озирати долю людства. Парадоксальність снів виявляється в тім, що вони водночас, як про це пише той самий К. Юнг, дають несвідомому змогу компенсувати ті аспекти життя, яким не вистачає реалізації в зовнішньому світі. Так, бідному може наснитись, що він став міліонером. Але з іншого боку, частіше у снах ми потрапляємо туди, куди спрямовується наша життєва енергія. Як приклад, періодична система хімічних елементів, яку Менделєєв побачив у сні.

Розуміти сни – це справжнє мистецтво. Для цього потрібен інтерес і певний досвід. Чого б я не радила, це відкривати сонник і читати пояснення, сліпо слідуючи цим настановам. Користуючись сонниками, ви ризикуєте отримати ефект «автоматичного іноземного перекладу» в наївній формі без врахування контексту життєвої ситуації. Хоча універсальні символи транслюються з несвідомого і їхня достовірність перевірена віками, трапляються приклади нашарування специфічного індивідуального досвіду, що змушує трактувати таку символіку з точністю до навпаки. Яскравим прикладом такого неспівпадіння є випадок однієї моєї клієнтки, якій напередодні розлучення коханий чоловік подарував прощальний букет червоних троянд. Тому, якщо для більшості, – червона троянда – символ палкого кохання, то для цієї жінки вона є символом розлуки та зради. Адже сни – це загадкова мова, через яку підсвідоме намагається спілкуватись саме з вами, з врахуванням ваших індивідуальних символів, ваших життєвих контекстів. Краще розуміючи сни, ви краще зрозумієте себе. Для цього можуть виявитись ефективними техніки роботи з асоціаціями, розроблені в контексті юнгіанського аналізу, методики гештальтпідходу, такі, наприклад, як послідовне ототожнення з елементами сновидіння. Можливе драматичне розігрування сновидінь або ж промальовування їх через ті образи, які залишились на згадку про сни. Доречними можуть бути і релаксаційні техніки, що дозволяють краще згадати забутий сон.

Тому якщо, ви серед тих, кому сняться сни і це питання вас захоплює, бажано присвятити час розумінню тих ключів, які дають вам сновидіння.

Доцент кафедри психології ДонНУ ім. Василя Стуса, к. психол.н., практикуючий психолог Сидоренко Жанна Вячеславівна.