Історія кафедри психології

У 2000 р в Донецькому державному університеті (з 2001 р – Донецький національний університет) була відкрита спеціальність «Психологія».

У 2003 році була заснована кафедра психології, до складу якої увійшла навчальна лабораторія, а у 2006 році була відкрита й аспірантура.

Відкриття спеціальності і створення кафедри стало можливим завдяки активній позиції тодішнього ректора академіка В. П. Шевченко і декана філологічного факультету професора Є. С. Отіна. Але головний внесок у виникнення і становлення спеціальності зробила дуже яскрава особистість, плідний вчений, доктор психологічних наук, професор, президент Асоціації психологів Донбасу, головний редактор першої в історії психології України загальнодержавної газети «Психологія» Валентина Дмитрівна Потапова, яка до останніх днів свого життя займала посаду завідувача кафедри психології.

Протягом усіх років свого існування кафедра психології впевнено займає гідне місце ковалі кадрів вищої кваліфікації, займається активною науковою діяльністю, встановлює міжнародне співробітництво, долучаючись до процесів освітньої та наукової євроінтеграції. У різний час студенти мали можливість спілкуватися з провідними українськими психологами міжнародного класу: С.Д.Максименком, Л.Ф.Бурлачуком, О.Ф.Бондаренком, Н.В.Чепелевою, В.В.Клименком, Г.О.Баллом, а також обмінюватися досвідом з студентами та психологами-практиками інших країн.

З 2013 року і до сьогоднішнього часу кафедру очолює доктор психологічних наук, професор Ольга Валеріївна Бацилєва.

З 2014 року для кафедри психології, як і для всього університету, починається нова сторінка в історії. Кардинально її життя змінив вимушений переїзд до Вінниці.

Але випробування, які випали на нашу долю не змогли завадити подальшому розвитку спеціальності. На кафедрі щороку проводяться міжнародні та студентські конференції, майстер-класи та круглі столи, студенти та аспіранти кафедри беруть активну участь в програмах академічної мобільності та проектної діяльності.
Зусиллями кафедри проводиться щорічна Психологічна гра, де студенти творчо представляють основні психологічні напрямки.
Одним із пріоритетних напрямків роботи кафедри психології завжди була і продовжує бути наукова діяльність. Починаючи з листопада 2014 року, кафедрою психології було проведено низку наукових та науково-практичних заходів.
Конференції кафедри психології
– ІІІ Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Актуальні проблеми психологічної теорії та практики» (04.04.2015 р., м. Вінниця);
– ІV Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Актуальні проблеми психологічної теорії та практики» (08.04.2016 р., м. Вінниця);
– Всеукраїнська науково-практична конференція «Досягнення та перспективи дослідження феномену здоров’я у сучасній психології» (24.11.2016 р., м. Вінниця).
– V Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Актуальні проблеми психологічної теорії та практики» (28.03.2017 р., м. Вінниця);
– Всеукраїнська науково-практична конференція «Особистісні та ситуативні детермінанти здоров’я» (23-24.11.2017 р., м. Вінниця);
– VI Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Актуальні проблеми психологічної теорії та практики» (29.03.18 р., м. Вінниця).
– Активну участь у науковій діяльності приймають студенти спеціальності – вони є учасниками численних науково-практичних конференцій різного рівня, професійно спрямованих тренінгів та майстер-класів, авторами та співавторами наукових праць, у тому числі у фахових виданнях

Так, у 2016 році студентка Рябініна Олена (науковий керівник доц. К. М. Васюк) увійшла у фінальний тур конкурсу «Завтра.Ua».
У 2017 році студентки магістратури Рябініна Олена та Гресько Інна (науковий керівник доц. К. М. Васюк) успішно взяли участь у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Теоретична та прикладна психологія»
Рябініна Олена отримала перемогу у номінації «Молодий вчений»; Гресько Інна нагороджена грамотою «Прагнучий до наукового пізнання».
У 2018 році у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «ПСИХОЛОГІЯ» наш університет представляли студентки бакалаврату, а саме: Мороз Анастасія (3 курс) та Прокопенко Ірина (4 курс). Дівчата успішно презентували власні наукові проекти та гідно пройшли інші завдання конкурсу. Науковими керівниками були: доц. Васюк К.М. та доц. Пузь І.В. Мороз Анастасія була нагороджена дипломом за зайняте VI місце, а Прокопенко Ірина отримала грамоту у номінації «Майстер самопрезентації»
Викладачі та студенти спеціальності беруть активну участь у організації і реалізації низки заходів та соціальних проектів, зокрема:
– Проведення соціально-психологічних тренінгів для студентів першокурсників філологічного факультету;
– Реалізація навчального проекту «Аcademy of leaders»;
– Психологічна рольова гра «МАФІЯ» (листопад 2016 року);
– Святковий ярмарок «Подаруй дитині радість» до Дня Св. Миколая;
– Благодійний проект «Чарівний світ дитячих мрій» для дітей з Прибузької школи – інтернату, с. Агрономічне, Вінницької обл.;
– Всеукраїнський громадський культурно-освітній проект «Пряникова пошта»;
– Участь у програмі «Активні громадяни» від Британської ради;
– Міжфакультетський круглий стіл «Нескорені долею. Божевільні які змінили світ», присвячений Дню психічного здоров’я;
– Студентська олімпіада з психології та on-line олімпіада з психології «Моя професія – моє майбутнє» (для учнів старших класів) та ін.

Завдяки клопіткій праці колективу кафедри психології спеціальність продовжує розвиватися, дивувати новими цікавими заходами та надихати студентів до подальшого освоєння сучасної професії психолога